tento web provozuje


HOTLINE

informace, kalkulace,
plán cesty, rezervace
 

Jan Zeman
zeman@campana.cz

( 604 200 252
 

www.campana.cz

 


 

HAVAJSKÉ OSTROVY


 

Havajské ostrovy nazývané také Stát Aloha vítají návštěvníky nejen tímto Aloha! pozdravem, ale především tropickým teplem, příjemně vanoucí brízou a všudypřítomnou vůní orchidejí. Mark Twain prohlásil, že Havajské ostrovy jsou těmi nejkrásnějším ostrovy v jakémkoli oceánu, a ani několik desetiletí turistického ruchu nemůže jeho názor zpochybnit. Pobyt na ostrovech lze programově obměňovat, a proto se sem znovu a znovu vracejí surfaři a vyznavači nádherných pláží a šplouchajících vln Pacifiku, turisté po národních parcích a obdivovatelé tropické krajiny s mnoha sopkami, i romantici, kteří se rádi fotografují s domorodci a květinovým věncem na krku.
Souostroví Hawaii mezi 19. a 22. rovnoběžkou severní šířky tvoří osm základních ostrovů, k nimž patří 124 dalších malých ostrůvků. Největším a nejjižnějším je ostrov Hawaii, přezdívaný Big Island, podle velikosti pak následují Oahu, Maui, nejsevernější Kauai, Molokai, Lanai, Nihau a Kahoolawe. Havajské souostroví leží v Tichém oceánu asi 3800 km na jihozápad od pobřeží Kalifornie a je nejvzdálenějším státem USA od hlavního města země. Havajské ostrovy byly objeveny v roce 1778 britským mořeplavcem Jamesem Cookem, který je nazval Sandwichovy ostrovy.

 

Ostrov Hawaii


Hawaii je ostrov plný kontrastů – mohutné vulkány Mauna Loa a Kilauea, vznešená, sněhem pokrytá sopka Mauna Kea, kde se svahů padají nádherné vodopády, poušť Kau bez života, prales Puna Fern a pestrobarevné orchideje v Hilo. Ostrov Hawaii je v souostroví největším (větší než zbývajících sedm hlavních ostrovů dohromady), nejmladším (jeden milión let) a také nejřidčeji osídleným. Vznikl tektonickou činností pěti vulkánů, z nichž tři – Mauna Loa, Kilauea a Hualalai – se považují dodnes za aktivní; nacházejí se v Hawaii Volcanoes NP. Mezi hlavní zajímavosti ostrova patří nejvyšší hora státu Hawaii – sopka Mauna Kea (4 205 m). V zimním období se zde dá lyžovat; na vrcholu je observatoř, kterou postavilo společně deset zemí. Dalším místem k návštěvě je Waipio Valley, zvané údolím králů, protože v historii bývalo místem relaxace panovníků. Dnes v deset kilometrů dlouhém údolí žije několik rodin a divocí koně; na vysokých útesech lemujících údolí jsou jedny z největších havajských vodopádů, padajících do hloubky až 400m. Mezi historická a posvátná místa patří Pu‘uhonua o Honaunau a zátoka Kealakekua Bay s monumentem připomínajícím místo, kde byl v únoru 1779 zabit mořeplavec a objevitel souostroví James Cook. V zátoce Punalu‘u Black Sand Beach na východním pobřeží lze spatřit mořské želvy; Puukohola Heiau je poslední chrám, který byl vystavěn za vlády Kamehameha I.; pobřeží Kona-Kohala je pak unikátní díky lávovým polím táhnoucím se od hory Mauka až k oceánu. To vše podtrhují nádherné pláže.
 

Ostrov Oahu

 

Tři milióny let starý ostrov, kterému se také přezdívá Shromažďovací Ostrov, je ekonomickým, kulturním i vzdělávacím centrem celého státu a žije zde téměř 75% všech obyvatel Havaje. Hlavním městem ostrova je Honolulu se známou a oblíbenou pláží Waikiki, situovanou k jihozápadu a lemovanou hotely. Se západem slunce se podél pláže rozhoří louče, jež navozují nádhernou romantickou atmosféru. Na pláž volně navazuje svah sopečného kráteru Diamond Head s kótou 232 m, ze kterého je nádherný výhled na město. Jen několik kilometrů od rušného Honolulu lze nalézt klid a pohodu panenské přírody – nedaleko od University of Hawaii začínají stezky vedoucí bambusovým lesem ke kaskádovitým vodopádům, které vytvářejí u svých úpatí tůňky, kde se dá koupat. Mezi zajímavosti ostrova patří Polynesian Cultural Center; památník USS Arizona Memorial v Pearl Harbor, kde začala válka mezi USA a Japonskem v prosinci 1941, a pouze sto metrů odtud kotví Mighty Mo – loď, na níž byla podpisem mírové smlouvy válka ukončena. Na jihovýchodním pobřeží ostrova je zátoka Hanauma Bay, kde jsou výborné podmínky pro šnorchlování; severní pobřeží ostrova, kde jsou největší vlny, je zase oblíbené zejména mezi surfaři.
 

Ostrov Maui


Maui nese jméno poloboha, jenž podle legendy chytil Slunce a vyžádal si od něj slib dlouhých slunečných dní pro obyvatele a návštěvníky ostrova. Díky nádherným písčitým plážím s křišťálově průzračnou vodou je ostrov ideálním místem pro koupání, opalování, šnorchlování a odpočinek. Zároveň nabízí řadu možností nakupování i stravování a vyhlášená golfová hřiště. Ostrov, kterému se také říká Údolní Ostrov, vznikl spojením dvou sopečných ostrovů a údolní oblast mezi původními vulkány je dnes nejvíce osídlena a zemědělsky využívána; nejvíce se pěstuje cukrový rákos a ananas. K největším atrakcím ostrova patří Hana Coastal Highway, která vede podél východního pobřeží a je na ní 51 úzkých mostů a 667 ostrých zatáček. Na západním pobřeží je Iao Valley State Park s Hawaii Nature Center, nebo městečko Lahaina s největším banánovníkem v USA a s mnoha kuriózními krámky a galeriemi všeho druhu. Na východním pobřeží ostrova se nedoporučuje koupání pro častý výskyt žraloků a nebezpečných mořských proudů.
 

Ostrov Kauai

 

Ostrov Kauai je nejstarším (šest milionů let) ostrovem z celého souostroví. Vznikl sopečnou činností stejně jako ostatní ostrovy, ale nejdéle si udržel nezávislost – k Havajskému království se připojil až v roce 1810. Díky bohaté tropické vegetaci se mu přezdívá Zahradní Ostrov. K jeho největším atrakcím patří oblast útesů na severozápadě ostrova Na Pali Coast a Waimea Canyon. Severně od kaňonu se rozprostírá Koke‘e State Park a bažiny Alaka‘i Swamp s nejčetnějšími dešťovými srážkami na světě. Hodně navštěvované je také městečko Waimea na jihozápadním pobřeží se svým Captain Cook Landing, místem přistání prvního Evropana. Nedaleko jsou základové zdi bývalé pevnosti Russian Fort z doby, kdy se ostrovy snažili získat Rusové. Úrodný jih ostrova pokrývají kávové a cukrové plantáže, které je možné navštívit. Kauai má jako jediný z havajských ostrovů splavné řeky, na kajaku se dá sjet třeba řeka Wailua. Ostrov je oblíbený a vyhledávaný nejen turisty, ale i filmaři, natáčel se zde např. film Jurassic Park. A „samozřejmostí“ jsou i tady nádherné pláže.

NABÍDKA UBYTOVÁNÍ

Hawaii / KAILUA-KONA

KING KAMEHAMEHA´S KONA...


Hawaii / KEAUHOU-KONA

KEAUHOU BEACH RESORT


Oahu / HONOLULU

AQUA ALOHA SURF


Oahu / HONOLULU

RESORTQUEST WAIKIKI HOTEL


Maui / LAHAINA

RESORTQUEST PAKI MAUI


Maui / KIHEI

MAUI COAST HOTEL


Kauai / KAPAA

BW PLANTATION HALE SUITES


Kauai / KAPAA

RESORTQUEST ALOHA HOTEL

 

Ostrov Hawaii

 

Ostrov Hawaii

 

Ostrov Hawaii

 

Ostrov Oahu

 

Ostrov Oahu

 

Ostrov Maui

 

Ostrov Maui

 

Ostrov Maui

 

Ostrov Kauai

 

Ostrov Kauai

 

Ostrov Kauai

CAMPANATOUR s.r.o., Kdyně, Náměstí 131, 345 06, tel: 379 732 772, fax: 379 731 072, email: campana@campana.cz

Ceny jsou kalkulovány v kurzu 1 USD = 17 Kč, 1 EUR = 24 Kč, při prodeji bude použit aktuální kurz.

CAMPANATOUR s.r.o. (založeno 1990) zajišťuje cesty na přání na míru pro jednotlivce i skupiny.

Vyžádejte si kompletní nabídku dovolené včetně letenky, ubytování a dalších služeb.

webdesign l © Jiří Částka l www.FotoBanka.net